Jos kevään tullen näet traktorin pörräämässä pellolla ilman kuskia, se ei välttämättä ole karannut omille teilleen, vaan se on automaattiohjuksessa. No, todellisuudessa kuski kyllä istuu kopissa siinäkin tapauksessa, että automaatio ohjaa ajolinjoja. Tee-se-itse-miehen automaattiohjausjärjestelmä traktoriin oli yksi torstai-illan aiheista Maaseudun neuvottelukunnan Kyläkahveilla Iivantiiran kylätalolla.
![]() |
Eeva Heikkinen: Simo Heikkinen: Markus Heikkinen: Philip Donner: |
Eeva Heikkinen kertoi vanhusten kotihoidon käytössä olevista tietotekniikkavälineistä – Älykkäästä dosetista ja kuvapuhelimesta. Airi Rummukainen avasi kimppakyytien mahdollisuutta maaseudun liikennöintimahdollisuutena. Ideoitiinpa illan mittaan myös kimppakyytiä kotihoidon työntekijöille, sairaanhoitajille ja vaikkapa kylätalkkarille. Voisiko olla niin, että hoitaja kiertäisi kylän vanhuksien luona sen sijaan, että vanhuksien täytyy matkata keskustaan? Samalla kyydillä kylätalkkari kävisi tekemässä vaikkapa lumityöt tai polttopuuhommat vanhuksen luona.
Simo Heikkinen kertoi Vesilän tilan traktoriin rakennetusta järjestelmästä. Markus Heikkinen avasi kalamiehiä ja -naisia kiinnostavaa aihetta – kalaveden lämpötilan mittausta. Halvoilla ja energiatehokkailla komponenteilla voidaan saada reaaliaikaista tietoa, joka ohjaa kalastusta eettisemmäksi (liian lämpimässä vedessä kalastusta tulee välttää, koska kalat stressaantuvat). Toisaalta toki tietoja voi hyödyntää kalan liikkeiden ennakoinnissa ja paremman saaliin toivossa.
Philip Donner summasi teeman otsikolla tekoäly- onko siitä mihinkään? Vastaus: Kyllä on. Maalaisjärjen käyttö on kuitenkin sallittua ja suurimmat hyödyt vaikkapa hakukoneista tai automaatiosta saadaan, kun itse tiedetään, mitä ollaan tekemässä.
Väkeä oli mukavasti niin paikan päällä (27 h.) kuin omien koneidensa ääressä (4 h.) — Kiitos osallistujille!
Seuraavan kerran kyläkahvit juodaan 8.5. Kelolla, jossa teemana on Vuosanka2 -hanke, joka on aloittanut tämän vuoden aikana. Siitä lisää myöhemmin.
Janne Ylijoki
vs. maaseutusihteeri